Oled sa kunagi mõelnud, miks mõned inimesed teatud valdkondades edukad on, samas kui teised vaevlevad? Vastus võib peituda süsteemis nimega Human Design (HD). 

Mis on Human Design?

Human Design’i keskseks tööriistaks on sünnikaart, mis kujutab inimese sünnikuupäeva ja -aja energia struktuuri. Kaart aitab inimestel paremini mõista oma tugevusi, nõrkusi, loomulikke kalduvusi ja optimaalset viisi elus toimetulekuks, See kõik aitab selgitada, kuidas inimene suhtleb ümbritseva maailmaga ning millised võivad olla tema potentsiaalsed tugevused ja väljakutsed.

Human Design’i eesmärk on aidata inimestel paremini mõista iseennast, teha teadlikumaid valikuid ning elada autentsemalt vastavalt oma loomupärasele disainile. See võib olla kasulik nii isiklikus enesearengus kui ka suhete parandamisel ning ettevõtlusmaailmas, kus  aitab paremini mõista töötajate ja klientide dünaamikat ning optimeerida töökeskkonda ja juhtimisstiile vastavalt inimeste individuaalsetele vajadustele ja tugevustele.

Human Design’i tüübid

Kujutle, et sul on kasutusjuhend, mis ütleb täpselt, kuidas sa kõige paremini toimid. Seda Human Design pakubki. Aidates mõista, miks sa mõnes valdkonnas särad ja teistes raskusi kohtad. 

Human Design’i järgi jaotatakse inimesed viieks peamiseks tüübiks: generaatorid, manifesteerivad generaatorid, projektorid, manifestorid ja reflektorid. Igal tüübil on oma erilised omadused ja viisid, kuidas nad maailmaga suhtlevad.

 

Täidetud ja täitmata alad

Human Design kaartidel on täidetud ja täitmata alad, mis viitavad inimese tugevustele ja enesekindlusele. Täidetud alad näitavad neid omadusi ja oskusi, milles inimene on loomulikult andekas ja enesekindel. Need on valdkonnad, kus inimene särab ja tunneb end mugavalt.

Täitmata alad seevastu viitavad valdkondadele, kus inimesel võib olla arenguruumi või kus ta võib tunda end ebakindlalt. Mõistes neid alasid, saab inimene teadlikumalt arendada oma oskusi ja töötada oma nõrkuste kallal, muutudes seeläbi tasakaalukamaks ja enesekindlamaks.

 

Mitme tüübi omaduste tundmine

Oled sa kunagi tundnud, et sind ei saa lihtsalt ühe tüübi alla liigitada? Võib-olla näed endas omadusi nii generaatorist kui ka projektorist. See on täiesti normaalne. Inimesed on keerulised ja mitmekülgsed ning tihti kannavad nad endas mitme erineva inimtüübi jooni. Seda mõjutavad keskkond ja inimesed kes meid ümbritsevad.

Selliste omaduste tuvastamine ja nende rakendamine võib olla äärmiselt kasulik. Näiteks, kui tunned endas generaatori energiat ja projektori strateegilist mõtlemist, võid kasutada oma energiat tõhusalt, keskendudes olulistele projektidele ning seejärel võtta aega taastumiseks ja reflekteerimiseks. Seda tehes saad kasutada mõlema tüübi tugevusi, et saavutada paremaid tulemusi ja säilitada tasakaalu. Kuid sünnikaardi järgi oled sa siiski üks kindel tüüp.

Otsustusprotsessi autoriteet

Igaüks meist teeb otsuseid erinevalt, olenevalt meie Human Design tüübist ja autoriteedist. Mõned inimesed peavad oma otsuste tegemisel kuulama oma “kõhutunnet”, teised aga vajavad rohkem aega ja peavad otsused läbi mõtlema.

Näiteks, generaatorid peaksid usaldama oma sisetunnet ja tegema otsuseid vastavalt sellele, mis neid hetkel köidab. Projektorid seevastu peavad ootama, kuni neid kutsutakse, enne kui nad saavad tegutseda. Manifestoritel on kalduvus spontaansusele ja impulsiivsusele.

Edu ja läbikukkumise märgid

Human Design kaart annab märku ka sellest, millised on sinu edu ja läbikukkumise märgid. Näiteks generaatorite jaoks on edu märk see, kui nad tunnevad rahulolu ja rõõmu oma tegevusest. Kui nad aga tunnevad frustratsiooni, on see märk, et nad ei tegutse kooskõlas oma disainiga.

Projektorite jaoks on edu märk tunnustus ja kutsumine. Kui projektorid tunnevad kibestumust, viitab see sellele, et nad ei ole saanud piisavalt tunnustust või, et nad on teinud otsuseid, mis ei ole kooskõlas nende loomuliku rütmiga.

Human Design’i praktiline rakendamine ettevõttes

Ärimaailmas võib Human Design olla tõeline mängumuutja. Kohandades oma suhtumist, et see sobiks meeskonna unikaalsete tugevuste ja vajadustega, saab tõsta ettevõtte tootlikkust ja töötajate motivatsiooni. See võib mõjutada kõike, alates turundusstrateegiatest kuni meeskonna dünaamikani. Näiteks, ettevõte, kus on palju generaatoritüüpe, võib keskenduda ülesannetele, mis nõuavad püsivat jõupingutust ja energiat, samas kui meeskond, kus on mitu projektorit, saab kasu strateegilise planeerimise sessioonidest. Projektorite juhitud ettevõte võib keskenduda strateegilisele juhtimisele ja efektiivsele ressursside haldamisele.

Tiimiliikmete tugevused ja nõrkused

Tiimi tõhususe tagamiseks on oluline tuvastada iga tiimiliikme tugevused ja nõrkused. Human Design kaardi lugemine aitab näha, millistes valdkondades keegi särab ja kus võib vajada rohkem tuge või juhendamist. Kui tiimiliikmete valikul arvestada nende loomulikke tugevusi ja eelistusi, saab luua hästi tasakaalustatud ja produktiivse töögrupi

Selline teadmine võimaldab juhtidel jaotada tööülesandeid nii, et igaüks saab keskenduda oma tugevustele, mis suurendab üldist produktiivsust ja rahulolu. Lisaks aitab see vältida konflikte ja ületöötamist, kuna igaühel on selge arusaam oma rollist ja vastutusalast.

Kuid täielikult ainult Human Designi tüüpidele lootma jääda ei tasu. Inimesed õpivad ja omandavad elujooksul ka teiste tüüpide omadusi seega ei pruugi süsteem ja tegelikkus 100% kattuda. Ning ainult HD-st lähtudes võib see võtta inimestelt võimaluse oma unikaalsust väljendada.

Isiksusetüüpide erinevad töökeskkonna vajadused

Erinevad isiksusetüübid töötavad erinevatel viisidel ja vajavad erinevat töökeskkonda. Näiteks manifesteerivad generaatorid vajavad pidevat põnevust ja vaheldust, et säilitada oma motivatsiooni ja tõhusust. Nad töötavad kõige paremini dünaamilises ja kiire tempoga keskkonnas, kus neil on vabadus oma ideid ellu viia ja uusi projekte alustada.

Teisest küljest võivad projektorid ja manifestorid vajada rohkem aega ja ruumi oma mõtete struktureerimiseks ja ideede elluviimiseks. Neile sobib töö, kus nad saavad keskenduda süvitsi ja kasutada oma strateegilist mõtlemist. Kui neid erinevusi arvestada, saab luua töökeskkonna, kus kõik tunnevad end toetatuna ja väärtustatuna, mis omakorda suurendab töö rahulolu ja üldist tulemuslikkust.

Human design’i kasutamine tiimide moodustamisel ja juhtimisel aitab luua harmoonilise ja tõhusa töögrupi, kus iga tiimiliige saab panustada oma tugevustega ja tunda end väärtusliku osana tervikust.

Kokkuvõte

Human Design pakub võimsa tööriista, mis aitab sügavamal tasandil mõista iseennast ja teisi. Seda saab kasutada nii suhete parandamiseks kui ka ettevõtte tegevuse optimeerimiseks. Inimtüüpide mõistmine ja nende praktiline rakendamine võib oluliselt parandada isiklikku ja tööalast produktiivsust, võimaldades teha teadlikumaid ja efektiivsemaid otsuseid. Avasta oma potentsiaal ja kasuta oma unikaalseid omadusi parimal viisil. 

Heidi tegemistel saad silma peal hoida:

https://heidiplumberg.ee/kaart
https://www.facebook.com/heidi.plumberg
https://heidiplumberg.ee/ 

Ei jõua ära oodata järgmist podcasti osa?

Ühine Inspiraatorid Facebooki grupiga ja saad vaadata #õppimisneljapäevade live sessioone koos teiste inspiraatoritega kuu aega enne kui need podcastina välja tulevad. Samuti saad jooksvalt tekkivatele küsimustele ka kiirelt asjakohased vastused.

Liitu Inspiraatoritega: www.facebook.com/groups/inspiraatorid/ 

Inspiraatorid podcast

https://www.instagram.com/inspiraatorid/

 

Sigrit Säga

https://www.facebook.com/sigritsaga

https://www.instagram.com/sigrit.saga