Eneseväärtustamine on oluline osa isikliku heaolu, enesekindluse ja õnneliku elu saavutamiseks. See mõjutab meie enesehinnangut ja -usaldust, võimaldades meil tunda end väärtuslikuna ja kompetentsena erinevates olukordades. Tugev eneseväärtustamine aitab meil seada realistlikke eesmärke ja võtta vastu väljakutseid, ilma et meid heidutaks hirm ebaõnnestumise ees.
Samuti mõjutab eneseväärtustamine meie suhteid teistega. Kui me väärtustame ja austame iseennast, oleme ka võimelised nõudma ja säilitama tervislikke piire suhetes, ning me ei talu ebakohast kohtlemist. See aitab luua vastastikku toetavaid ja rahuldustpakkuvaid suhteid.
Enda väärtustamise olulisusest rääkisime koos särasilmse Maris Tammetiga, kelle eesmärk on innustada inimesi armastama ja aktsepteerima iseennast täpselt sellisena, nagu nad on, ning avastama oma tõelist potentsiaali.
Piiride seadmine: Tervislikud suhted iseendaga ja teistega
eneseväärtustamine ja piiride seadmine käivad käsikäes ning mõlemad on olulised osad tervisliku enesehinnangu ja heaolu saavutamisel. Tugev eneseväärtustamine võimaldab meil seada ja säilitada tervislikke piire enda ja teiste vahel ning see omakorda toetab meie emotsionaalset ja vaimset tasakaalu. Oluline on õppida ütlema “jah” asjadele, mis toetavad meie heaolu, ning “ei” asjadele, mis seda ei tee.
Kui me väärtustame ennast, siis austame ka oma keha, meelt ja emotsioone. See tähendab, et me ei lase teistel inimestel ületada meie piire ega kahjustada meie heaolu. Tugev eneseväärtustamine võimaldab meil teha teadlikke ja tervislikke otsuseid oma piiride seadmise osas. Me ei karda öelda “ei” olukordades, kus see on vajalik meie enesehoidmiseks.
Kui me seame ja säilitame oma piire, siis õpetame ka teistele austama meie piire. See loob aluse vastastikusele austusele ja arusaamisele suhetes. Kui me suudame seada ja kaitsta oma piire, siis tugevdame ka oma enesekindlust ja eneseväärtustamist. See omakorda võimaldab meil luua tasakaalustatud ja rahuldust pakkuvaid suhteid nii endaga kui ka teistega.
Hindade määramine vastavalt eneseväärtustamisele
Eneseväärtustamine mängib olulist rolli hindade seadmise ja klientidega suhtlemise protsessis. Kui ettevõtja või teenusepakkujana tunneme enda väärtust ja usume oma võimesse pakkuda kvaliteetset teenust või toodet, siis kajastub see ka meie hinnakujunduses ja suhtluses klientidega.
Hindade määramine
Kui me väärtustame ennast ja oma oskusi, siis oleme valmis seadma oma teenuste või toodete hinnad vastavalt nende tegelikule väärtusele. See tähendab, et me ei alahinda oma tööd ega püüa meelitada kliente odavate hindadega, vaid anname hinnapakkumisi, mis peegeldavad meie panust, kogemusi ja oskusi. Kui me ei usu omaenda väärtusse, võime kalduda alla hindama oma teenuseid või tooteid, mis võib omakorda kahjustada meie ettevõtte mainet ja kasumlikkust.
Klientidega suhtlemine
Positiivne eneseväärtustamine mõjutab ka meie suhtlust klientidega. Kui me tunneme enda väärtust ja usume oma võimesse pakkuda parimat teenust või toodet, siis oleme enesekindlamad ja professionaalsemad oma suhtluses klientidega. See loob klientidele usaldusväärse ja usaldusväärse mulje ning võib suurendada nende valmisolekut meie teenuseid või tooteid osta.
Enesehoolitsus on esmatähtis
Elutempo kiirenedes võib enesehooldus tihti unarusse jääda. Kuid just stressirohkel ajal on eriti oluline hoida end vaimselt ja füüsiliselt tervena ning säilitada oma energiat. Stressi juhtimine ja emotsionaalse tasakaalu säilitamine igapäevaelus on oluline osa enesehooldusest.
Kõige olulisem on õppida tundma oma keha ja vaimu ning mõista, millal on vaja pidurdada ja taastuda. Näiteks võib olla kiusatus suruda end läbi väsimuse või stressi, kuid tegelikult viib see tihtipeale läbipõlemiseni. Seega, olgu see siis lühike jalutuskäik värskes õhus või lõõgastav vann, leia endale igapäevane rutiin, mis toetab sinu enesehooldust.
Positiivse mõtteviisi arendamine: Toimetulek stressiga
Positiivse mõtteviisi arendamine aitab toime tulla stressiga ja säilitada emotsionaalset tasakaalu. Üks võimalus positiivse mõtteviisi arendamiseks on praktiseerida tänulikkust igapäevaselt. Tänulikkusele keskendumine aitab näha oma elu positiivseid aspekte ning leida rõõmu ka väikestest asjadest. Samuti võib aidata negatiivsete mõtete ümber keeramine positiivsetks ning iseenda julgustamine ja toetamine.
Positiivne eneseväärtustamine: Miks see on oluline?
Positiivne eneseväärtustamine on võti meie sisemise rahu ja õnnetunde saavutamisel. Kui me väärtustame ja hindame iseennast, siis kandub see positiivne suhtumine ka meie suhetesse teistega. Eneseväärtustamise tähtsus suhtluses iseendaga ja teistega on hindamatu, kuna see mõjutab meie enesehinnangut, motivatsiooni ja üldist heaolu.
Üks võimalus positiivse eneseväärtustamise saavutamiseks on läbi enesehinnangu. Motivatsiooni ja energia tõstmine läbi enesehindamise võib olla väga tõhus meetod, mis aitab meil märgata ja tunnustada oma saavutusi ning tugevdada meie eneseusaldust. Üks praktiline viis seda teha on kirjutada üles kõik oma saavutused viimase kuu jooksul, olgu need siis suured või väikesed. Seejärel võta aega, et neid saavutusi üle lugeda ja iseendale kiitust avaldada. Võid seda teha näiteks peegli ees seistes ja endale otse silma vaadates, öeldes välja, kui tubli sa oled olnud. Selline enese kiitmine tõstab su eneseväärtustamist ning suurendab motivatsiooni ja energiataset.
Kokkuvõte
Eneseväärtustamine hõlmab enesehoolitsust, piiride seadmist, vaimset tervist ning ettevõtjatele ka oma hindade määramist vastavalt enese väärtuse tunnetamisele. See hõlmab ka seda, kuidas me suhtleme iseendaga, millist hinnangut me endale anname ning kuidas me enda eest hoolitseme.
Marise tegemistel saad silma peal hoida:
https://kogemusjaelamus.ee/
https://www.instagram.com/kogemusjaelamus/
https://www.facebook.com/profile.php?id=61551364800969
https://www.youtube.com/@KogemusjaElamus/playlists
Ei jõua ära oodata järgmist podcasti osa?
Ühine Inspiraatorid Facebooki grupiga ja saad vaadata #õppimisneljapäevade live sessioone koos teiste inspiraatoritega kuu aega enne kui need podcastina välja tulevad. Samuti saad jooksvalt tekkivatele küsimustele ka kiirelt asjakohased vastused.
Liitu Inspiraatoritega: www.facebook.com/groups/inspiraatorid/
Inspiraatorid podcast
https://www.instagram.com/inspiraatorid/
Sigrit Säga