Kõik uus ja muutusi loov on hirmutav, kuid ometi on inimesi, kes tegutsevad hirmule vaatamata ja on inimesi, kes lubavad hirmul enda eesmärkide saavutamist takistada. Tunnistan, et olen ka ise kogenud mitmeid hetki, kus hirm on mind proovile pannud. Aga kuidas siiski astuda samme ja tegutseda, kuidas ületada takistusi, leida julgust ja kasvatada enesekindlust ka siis, kui tunneme hirmu?
Hirm kui loomulik teejuht
Hirm on meie loomulik reaktsioon, mis on tuhandeid aastaid aidanud inimestel ohtu vältida ja elus püsida. Aga ajad on muutunud. Enamike tänapäevaste hirmude taga pole reaalseid ohte. Näiteks võib avalik esinemine olla paljude jaoks hirmutav, kuid see ei kujuta endast füüsilist ohtu. Samas hoiatab hirm meie keha, et “midagi uut ja tundmatut on ees,” seega on loomulik, et keha reageerib.
Avaliku esinemise hirm on ka mulle tuttav. Kuigi olen kogenud koolitaja, tuleb esinedes ikka ette hetki, mil süda klopib ja keha tahaks justkui “kinni minna” ehk minestada. See on märk sellest, et ma hoolin oma sõnumist ja soovin seda parimal viisil edasi anda.
Hirmude aktsepteerimine
Sageli püütakse hirmu alla suruda või ignoreerida. Aktsepteerides hirmu kui osa endast ja oma kasvuteekonnast, saame sellega paremini toime tulla. Kui saame aru, et hirm on loomulik ja normaalne, siis see aitab meil mitte lasta hirmul ennast tagasi hoida.
Ka mina olen pidanud õppima aktsepteerima oma hirme ja leidma julgust nendega tegeleda. Olen mõistnud, et hirmud ei kao ära, vaid nendega saab õppida toime tulema. Näiteks kui lähen esinema uue publiku ette, siis annan endale loa olla haavatav. Tean, et teised hindavad minu autentsust ja otsekohesust ning see teadmine aitab mul iseennast usaldada. Ma ei pea olema täiuslik; oluline on olla mina ise, kogu oma haavatavuse ja tugevusega. Ja ma ei saagi kõigile meeldida ning see on ka okei.
Enesekindluse kasvatamine ebakindlates olukordades
Elu on pidevas muutumises, mis tähendab, et muutustega harjumine on osa enesekindluse kasvatamisest. Mida suurem on muutus, seda suurem on tavaliselt ka hirm. Selle asemel, et püüda kõike kontrolli all hoida, tasub muutusi võtta kui võimalusi õppimiseks ja arenemiseks.
Koolitajana alustades olin ebakindel, pelgasin, et mind ei võeta tõsiselt, kuna olin noor ja kogemusi nappis. Kuid iga esinemine ja iga jagatud lugu andis mulle enesekindlust. Kogemuste kaudu kasvab enesekindlus ja üha lihtsam on ületada hirme, mis varem tundusid ületamatud.
Üks praktiline viis hirmuga toimetulemiseks on analüüsida, mida see tunne sulle ütleb ja kas see tõesti takistab sind midagi olulist tegemast. Kõige olulisem on uskuda, et oleme piisavalt tugevad, et mis tahes olukord üle elada ja sellest õppida.
Plaan B
Tihti seondub hirm teadmatusest tuleneva ebakindlusega – mis siis, kui midagi läheb valesti? Selle asemel, et lasta hirmul kasvada, on hea omada plaani B, mis aitab sul ette valmistuda. Plaan B on alternatiivne tegevusplaan, mida rakendada, kui esialgne ei lähe täide. Kui hirm seisneb selles, et võid suure projekti käigus ebaõnnestuda, mõtle läbi, kuidas sel juhul toimiksid. Lähenedes hirmudele süsteemselt, vähendad ebakindlust ja annad endale võimaluse tegutseda hirmust hoolimata.
Hirmu piiride ületamine on edu taga peituv saladus
Tihti on hirm miski, mida soovime vältima. Tegelikult on hirm meie suurim sõber. Mõtle hetkeks – millal tundsid viimati tugevat saavutustunnet? Kas see tuli tegevusest, mis oli sinu jaoks mugav ja lihtne? Tõenäoliselt mitte. Enamasti on just ebamugavad, hirmutavad väljakutsed need, mis annavad meile enesekindlust ja inspiratsiooni.
Sageli on meie hirm seotud sellega, et kardame teha vigu või pettuda. Kui sa näed hirmu võimalusena, saad sellest uut jõudu ja julgust tegutseda. Isegi kui miski lähebki sassi, oled vähemalt õppinud ja kasvanud. Selline hoiak aitab näha oma hirme tööriistadena, mis viivad sind isikliku arenguni.
Kui astud oma hirmudele vastu ja aktsepteerid nende olemasolu, hakkad nägema, et hirm on pigem motivatsiooniallikas kui takistus. Tean oma kogemusest, et iga kord, kui olen ületanud hirmupiiri, olen tundnud suurt enesekindlust ja rõõmu. Kui oled hirmu piiril, ära oota kuni hirm kaob, vaid alusta tegutsemist. Tegutsemine vaatamata hirmule suurendab su enesekindlust ja avab ukse uutele võimalustele. Näe hirmu oma liitlase ja mitte vaenlasena – see on märk sellest, et oled valmis midagi suurt saavutama.
Kokkuvõte
Tihti kipume oma hirme ja nõrkusi nägema negatiivsena, kuid tegelikult peitub nende taga suur potentsiaal. Kõik, mida hetkel näeme oma nõrkusena, võib osutuda oluliseks tugevuseks ja edu allikaks. Kui õpime tundma oma hirme ja ebakindlusi, astume esimese sammu nende ületamiseks. Mida rohkem õpime oma hirmudega koos töötama, seda paremini mõistame, et enesekindlus ja hirmu piiride ületamine on tegelikult meie eduteekonna lahutamatu osa. Iga kord, kui astud üle oma hirmupiiri, muutub see kergemaks ja hakkad märkama oma tõelist potentsiaali.
Soovid paremini inspireerida ja
samas luua endale ka püsiva sissetuleku
ning ajalise vabaduse?
Vaata lähemalt Inspiraatori teejuhi arenguprogrammi, kus on kõik vajalikud samm-sammulised juhendid, praktilised koolitused ja tehnilised abivideod, mille abil saad oma veebiäri edukamaks muuta.
Saad ise otsustada, kui kauaks ligipääsu materjalidele vajad!
Vaata Inspiraatori teejuhi programmi kohta lähemalt: https://sigritsaga.com/inspiraatori-teejuht/
Ei jõua ära oodata järgmist podcasti osa?
Ühine Inspiraatorid Facebooki grupiga ja saad vaadata #õppimisneljapäevade live sessioone koos teiste inspiraatoritega kuu aega enne kui need podcastina välja tulevad. Samuti saad jooksvalt tekkivatele küsimustele ka kiirelt asjakohased vastused.
Liitu Inspiraatoritega: www.facebook.com/groups/inspiraatorid/
Inspiraatorid podcast
https://www.instagram.com/inspiraatorid/
Sigrit Säga