Kas sinul ettevõtjana on vahel tunne, et kiire elutempo ja pidev töökoormus on lõputud? Iseenda tööandjana on vahel keeruline aru saada, mida ja millal teha, sest kõik tundub oluline. Tihti on tunne, et kõik “põleb” ja vajab lahendamist nüüd ja praegu. Oma ettevõtja teekonnal olen õppinud et, õige ajaplaneerimise ja töökorralduse abil on täiesti võimalik oma töökoormust optimeerida ning nautida rohkemat vaba aega ja suuremat sissetulekut. 

 

Efektiivne ajaplaneerimine 

Mida täpsemalt sa oma ülesannetele kuluvat aega tead, seda täpsemalt saad neid päevaplaani paigutada. Selleks on oluline mõõta iga ülesande ajakulu ja analüüsida oma igapäevaseid tegevusi. Sageli arvame, et mõni ülesanne võtab vähem aega ja tegema asudes selgub, et ülesandele kulub oluliselt rohkem aega ja vastupidi. Kui kalender on umbkaudsete aegade järgi täis broneeritud tekitab see stressi, kui näeme, et järgmine ülesanne tuleb juba peale, aga eelnev pole veel lõpetatud. 

Planeeri oma kalendrit nii, et sarnased ülesanded oleksid samal päeval ja ära sega loovat tööd tehniliste ülesannetega.

 

 Prioriteedid ja ülesannete jaotamine

Enne kalendri täitmist, mõtle, mis on sinu kõige olulisemad ülesanded ja millised neist annavad kõige suurema tulemuse. Mõtle ka sellele, kuidas saaksid tööülesandeid delegeerida, lihtsustada, automatiseerida või väiksemateks osadeks jaotada. Järjepidev ülesannete jaotamine erinevatele päevadele aitab vähendada töö intensiivsust ja annab rohkem aega puhkamiseks.  

 Ajapiirangud ja efektiivne ajakasutus

Üks kõige olulisemaid töökorralduse elemente on ajapiirangud. Need sunnivad sind olema täpsem ja keskenduma ülesandele. Samuti aitab see vältida ülesannete edasi lükkamist. Ettevõtjana tuleb sul olla iseenda ülemus ja kindlaks määratud ajakava aitab järjel püsida.

 

Kuidas saavutada rohkem vaba aega?

Sageli on meil kalendris palju tegevusi, mis ei ole vajalikud või on sinna pandud harjumusest. Töökorralduse ülevaatamine ja teadlik planeerimine aitavad sul vabaneda ülesannetest, mis ei ole prioriteetsed. Kui vaatad oma kalendrit ja märkad, et seal on palju asju, mis võtavad rohkem aega kui vajalik, siis analüüsi neid. Võimalik, et saad need delegeerida, ümber planeerida või hoopis eemaldada.

 

Mentaalne ressurss vs ajaline ressurss

Kui töötad pidevalt üle oma võimete, viib see varem või hiljem väsimuse ja lõpuks läbipõlemiseni. Kuigi kõigil on 24 tundi ööpäevas, ei ole meil kõigil sama palju mentaalset energiat. Kõik meie tegevused ei ole võrdselt väsitavad ja seetõttu on oluline jälgida oma tööharjumusi ja tööülesannete jaotust. Oluline on planeerida oma tööpäevad vastavalt sellele, kui palju energiat iga ülesanne võtab. 

Kui tegeled ülesannetega, mis on sulle loomulikud ja mille tegemine ei kurna sind vaimselt, siis on sul rohkem energiat tõhusamalt keskendumiseks. Kui aga hakkad võtma ülesandeid, mis ei sobi sinu tugevustega, siis tekib kurnatus, väsimus, rahulolematus ja stress, mis mõjutab mitte ainult sinu töö efektiivsust, vaid ka töö ja eraelu tasakaalu. Et seda vältida, tuleb tagada, et sinu tööpäev sisaldaks piisavalt puhkepause.

Assistendi võtmine tundub tihti kulukas, kuid tegelikult on parim lahendus enda mentaalse ressursi säilitamiseks. Delegeerides sinu jaoks ebameeldivad ülesanded inimesele, kellel panevad need ülesanded silmad särama, aitab vabastada sinu aega ja sa saad keskenduda nendele ülesannete, mille pärast sa oma ettevõtlusega alustasid. 

 

Kokkuvõte

Lõppkokkuvõttes on oluline mõista, et tööaja optimeerimine on teadlik ajajuhtimine ja tööülesannete planeerimine, mis aitab sul vähendada töökoormust, samal ajal suurendades produktiivsust. Kasutades efektiivseid ajaplaneerimise tehnikaid, mentaalse ressursi teadlikku haldamist ja oma tugevuste järgi töötamist. Stressi vähendamiseks on oluline seada prioriteedid ja keskenduda kõige tähtsamatele tegevustele, mis sinu ettevõtte kasvule päriselt kaasa aitavad.  Efektiivne ajajuhtimine aitab sul vähem ajaga rohkem saavutada.

Soovid paremini inspireerida ja

samas luua endale ka püsiva sissetuleku

ning ajalise vabaduse?

Vaata lähemalt Inspiraatori teejuhi arenguprogrammi, kus on kõik vajalikud samm-sammulised juhendid, praktilised koolitused ja tehnilised abivideod, mille abil saad oma veebiäri edukamaks muuta.

Saad ise otsustada, kui kauaks ligipääsu materjalidele vajad!

Vaata Inspiraatori teejuhi programmi kohta lähemalt: https://sigritsaga.com/inspiraatori-teejuht/ 

 

 

Ei jõua ära oodata järgmist podcasti osa?

Ühine Inspiraatorid Facebooki grupiga ja saad vaadata #õppimisneljapäevade live sessioone koos teiste inspiraatoritega kuu aega enne kui need podcastina välja tulevad. Samuti saad jooksvalt tekkivatele küsimustele ka kiirelt asjakohased vastused.

Liitu Inspiraatoritega: www.facebook.com/groups/inspiraatorid/ 

Inspiraatorid podcast

https://www.instagram.com/inspiraatorid/

 

Sigrit Säga

https://www.facebook.com/sigritsaga

https://www.instagram.com/sigrit.saga