Enesega rahulolu on oluline osa meie igapäevasest elust ning see mõjutab meie üldist heaolu ja õnnetunnet. Selle saavutamine nõuab aga eneseteadlikkust ja teadlikku pingutust oma sisemise tasakaalu leidmiseks. Sellesse protsessi kuulub eneseareng, mis hõlmab enda tundmaõppimist, isiklike eesmärkide seadmist ja nende saavutamist ning enesehooldust nii füüsilisel kui ka vaimsel tasandil. Enesega rahulolu loomisest räägime koos sertifitseeritud transpersonaalse enesearengu psühhoterapeudi Kristina Tammega.
Eneseteadlikkus ja eneseareng
Eneseteadlikkus aitab meil mõista enda mõtteid, tundeid ja käitumist, luues aluse enesearenguks. Olles teadlik oma tugevustest ja nõrkustest, saame keskenduda sellele, kuidas end paremaks muuta. Enesearengu protsessis õpime uusi oskusi, avastame uusi huvisid ning kasvame inimestena.
Stressimaandamine
Strateegiad ja tehnikad
Stressimaandamine on oluline oskus enese rahulolu saavutamisel. Kuidas siis leevendada stressi ja säilitada sisemine rahu? Siin tulevad appi erinevad stressimaandamise strateegiad ja tehnikad. Näiteks võib proovida sügavat hingamist, meditatsiooni või lõdvestusharjutusi. Füüsiline aktiivsus, looduses viibimine ja hobidega tegelemine on samuti suurepärased viisid stressi maandamiseks.
Eneseaustus ja enesehooldus meetodid
Stressirohked olukorradpanevad meid proovile, kuid enesega rahulolu säilitamine on võimalik ka kõige raskemates hetkedes. Oluline on praktiseerida eneseaustust ja enese eest hoolitsemise meetodeid, mis aitavad meil stressiga toime tulla. Olgu selleks siis endaga armastava suhtumise arendamine, enda eest hoolitsemine või toetuse otsimine lähedastelt. Oluline on meeles pidada, et me kõik väärime armastust ja hoolt ja seda eelkõige iseendalt.
Stressi käsitlemine ja positiivse meeleolu kasvatamine
Stress on elu paratamatu osa, kuid kuidas me sellele reageerime, toob väga erinevaid tulemusi. Selle asemel, et lasta stressil mõjutada meie meeleolu ja produktiivsust, saame õppida seda tõhusalt juhtima. Üks võimas tehnika on positiivse mõtlemise praktiseerimine, mis hõlmab negatiivsete mõtete ümberkujundamist ja lahendustele keskendumist, probleemidel mitte peatudes.
Lisaks mängib eneseareng olulist rolli rahulolu tunde edendamisel. Pidevalt võimaluste otsimine kasvamiseks ja õppimiseks laiendab meie silmaringi ja aitab meil ära kasutada oma täit potentsiaali. See võib hõlmata mugavustsoonist väljumist, uute kogemuste proovimist või uute oskuste omandamist.
Enesehinnangu ja tänulikkuse omaksvõtt
Enesehinnang on enesega rahulolu ja üldise heaolu alustala. Siiski võitlevad paljud meist oma tugevuste ja saavutuste tunnistamisega. Võttes aega oma saavutuste äratundmiseks ja edusammude tähistamiseks suurendame oma enesekindlust ja kasvatame positiivset enesehinnangut.
Sarnaselt võib tänulikkuse praktiseerimine oluliselt suurendada meie rahulolu tunnet. Olemasolevale keskendumine ja rõõmutunde väljendamine suurendab meie vaatenurka nappusest küllusele. Tänulikkuspäeviku pidamine või lihtsalt mõtlemine sellele, mille eest oleme igapäevaselt tänulikud, suurendab meie rahulolu ja tõstab ka enesehinnagut.
Enesekriitika muutmine enesekaastundeks
Ühiskonnas, kus sageli rõhutatakse enesekriitikat enesele kaastunde näitamise asemel, on oluline vabaneda negatiivsest enesevestlusest ja omaks võtta lahkus iseenda vastu. Oma puudustele keskendumise asemel saame neid vaadata kui võimalusi kasvamiseks ja enesearendamiseks.
Oma inimlikkuse tunnistamise ja enda kaastunde näitamisega loome toetava sisemise dialoogi, mis soodustab eneseaktsepteerimist ja vastupidavust. See nihe enese kaastunde poole võimaldab meil navigeerida elu väljakutsetega suurema kerguse ja graatsiaga, tuues lõpuks sügavama rahulolu tunde.
Enesega rahulolu tähtsus suhetes ja lapsevanemana
Suhetes teiste inimestega ning emadena võib enesega rahulolu sageli olla paras väljakutse. Tihti mõtleme teiste arvamusele rohkem kui enda omale, unustades, et õnnelik ja rahulolev ema või partner suudab luua palju harmoonilisemaid suhteid. Kuidas siis leida see tasakaal enese ja teiste vajaduste vahel?
Enesega rahulolu algab eneseteadlikkusest. Oluline on mõista, et meil kõigil on õigus võtta aega iseendale ning teha valikuid vastavalt oma soovidele ja vajadustele. Seda eriti emadena, kus perekondlikud kohustused võivad tunduda pidevalt üle pea kasvavad. On oluline mõista, et valida iseennast ei ole isekas – vastupidi, see parandab oluliselt suhete kvaliteeti nii laste kui ka partneriga.
Hobide mõju enesetundele ja suhetele
Hobide leidmine on tihti võtmeks enesega rahulolu ja suhete parendamise juures. Hobide kaudu saame täita oma tassi ning olla paremini kohal ka teiste jaoks. Oluline on leida tegevusi, mis meid tõeliselt inspireerivad ja rõõmu pakuvad, mitte pelgalt aega sisustavad. Selleks on vaja julgust ja eneseteadlikkust, et võtta endale aega ning arendada hobisid, mis vastavad meie huvidele ja soovidele. Hobide kaudu saame väljendada oma loovust, leida uusi väljakutseid ning leida tasakaalu igapäevaelu ja lõõgastuse vahel. Lisaks aitavad hobid meil laiendada oma sotsiaalset ringkonda ja luua sidemeid teiste inimestega, kellel on samad huvid ja kired. Seega on hobidele pühendatud aeg oluline osa enesearengust ning õnnetunde suurendamisest.
Kokkuvõte
Enesega rahulolu on pidev protsess, mis nõuab eneseteadlikkust, enesearengut, stressimaandamist, positiivset mõtlemist ja enesehooldust. Ära unusta enda eest hoolitseda ning leia igapäevaselt aega iseendale ja oma heaolule. Oluline on leida tasakaal erinevate eluvaldkondade vahel ning teha teadlikke valikuid, mis toetavad sinu heaolu ja rahulolu. Sinu rahulolu iseendaga on võti õnneliku ja tasakaalustatud elu juurde!
Kristina tegemistel saad silma peal hoida:
https://siseminerahu.ee/
https://www.facebook.com/SisemineRahu
https://www.facebook.com/kristina.tamm.9
https://www.instagram.com/kristina.tamm/
Ei jõua ära oodata järgmist podcasti osa?
Ühine Inspiraatorid Facebooki grupiga ja saad vaadata #õppimisneljapäevade live sessioone koos teiste inspiraatoritega kuu aega enne kui need podcastina välja tulevad. Samuti saad jooksvalt tekkivatele küsimustele ka kiirelt asjakohased vastused.
Liitu Inspiraatoritega: www.facebook.com/groups/inspiraatorid/
Inspiraatorid podcast
https://www.instagram.com/inspiraatorid/
Sigrit Säga