Elu tänapäeva tempokas maailmas võib olla väljakutseks meie kehale ja vaimule. Kuid hoolimata kiirustamisest ja pingetest on oluline leida viise, kuidas hoolitseda oma tervise eest igapäevaselt. Siiski on mitmeid viise, kuidas seda teha isegi siis, kui aega napib. Miks mitte proovida mõningaid lihtsaid meetodeid, et tagada enda heaolu?

 

Kiires elurütmis tervislik toitumine

Kiire elutempo juures võib toitumine jääda tahaplaanile. Tihti tunneme end stressirohketel perioodidel toitumise osas otsustusvõimetuna. Üks lahendus sellele on toidu ettevalmistamine. Valmista endale tervislikke eineid, mis on kiiresti kättesaadavad ja toetavad sinu keha vajadusi. Näiteks võid valmistada ette tervislikke smuutisid või valmis roogasid, mida saad sügavkülmas hoida ja vajadusel kasutada.

Lisaks mõjutab stressirohke eluviis meie toitumisharjumusi. Sageli tekib isu magusa või rasvase järele. Kõrgenenud kortisooli taseme tõttu kehas võib tekkida suurenenud isu rämpstoidu järele. Oluline on olla teadlik nendest mõjudest ning püüda leida tervislikumaid alternatiive, mis rahuldaksid samuti isu, kuid toetaksid paremini keha ja vaimu.

 

Füüsilise aktiivsuse roll stressi leevendamisel

Stressirohkel perioodil võib tunduda füüsilise aktiivsusega tegelemine lisakoormusena, kuid tegelikult aitab regulaarne liikumine stressi leevendada ja keha tasakaalus hoida. Väikesed liigutused, nagu lühikesed jalutuskäigud või venitusharjutused, võivad teha imesid sinu enesetunde ja stressitaseme osas.

Lisaks traditsioonilisele treeningule võid kaaluda lõõgastavamaid praktikaid nagu jooga või tai chi. Need aitavad mitte ainult füüsilist pinget leevendada, vaid ka vaimset tasakaalu taastada. Oluline on leida endale sobivaim viis liikumiseks ning teha seda regulaarselt, isegi kui aega tundub napilt.

 

Sinu “MIKS?”

Tervislik eluviis ei pea olema keeruline ega aeganõudev. Oluline on leida tasakaal ja teha teadlikke valikuid igapäevaelus. Esimene samm on mõista, miks see on oluline – see võib olla soov elada pikka ja tervislikku elu, olla aktiivne vanemas eas või lihtsalt tunda end hästi oma kehas.

Igapäevase liikumise integreerimine on võti tervisliku eluviisi juurde. See ei tähenda tingimata jõusaalis rassimist; see võib olla ka lihtsad tegevused nagu jalutuskäik, kodune treening või tantsimine. Oluline on leida midagi, mis sulle meeldib ja mida sa naudid regulaarselt teha.

 

Motivatsioon treenimiseks ja liikumiseks

Motivatsiooni leidmine treenimiseks võib olla väljakutse, eriti kiire elustiili tingimustes. Oluline on seada endale realistlikud eesmärgid ja leida tegevusi, mis sulle meeldivad. Ära võrdle end teistega; igaühel on oma rada ja tempo.

Väljas liikumine on oluline nii kehalise kui ka vaimse tervise seisukohast. Ent tihti võib olla raske end motiveerida, eriti kui ilm on halb või aeg on piiratud. Seetõttu võib väliste preemiate kasutamine olla kasulik. See võib olla midagi lihtsat, nagu lubadus endale mõni meeldiv tegevus pärast õue minekut või osalemine sammulugemisvõistlustes. Väljakutsed ja võistlused võivad anda lisamotivatsiooni ning muuta väljas liikumise meeldivamaks ja regulaarsemaks tegevuseks.

 

Stressijuhtimine ja tervisliku elustiili säilitamine

Stress võib olla tervisele kahjulik ja mõjutada negatiivselt une kvaliteeti ning üldist heaolu. Oluline on leida viise stressiga toimetulekuks, olgu selleks siis regulaarne liikumine, meditatsioon või ajaplaneerimise oskuste parandamine.

Ära alahinda puhkuse ja lõõgastumise tähtsust. Leia aega enda jaoks, et tegeleda huvitavate tegevustega või lihtsalt lõõgastuda. Mida rohkem sa hoolitsed enda heaolu eest, seda rohkem suudad anda ka teistele enda ümber.

 

Kvaliteetse une tähtsus 

Üks olulisemaid aspekte keha eest hoolitsemisel on piisav uni. Tervisliku une saamine mõjutab otseselt nii füüsilist kui ka vaimset tervist. Regulaarne uneaeg ja kvaliteetne uni tagavad parema keskendumisvõime, suurema energiataseme ning üldise heaolutunde. Seega, kui soovid oma keha eest hoolitseda, ära alahinda tervisliku une tähtsust.

Lõunauinaku tegemine võib olla üks võimalus oma keha värskendamiseks ja energiataseme tõstmiseks päeva keskel. Vaid mõneks minutiks silmade sulgemine võib anda sulle uue hoo ja suurendada produktiivsust ülejäänud päeva jooksul.

Une kvaliteedi parandamiseks vähenda enne magamaminekut ekraanide kasutamist ja leia rahustavaid tegevusi nagu raamatu lugemine või meditatsioon. Magamistuba võiks olla jahe ja mugav, samuti võib olla kasulik vähendada hiliseid toidukordi, et seedimine ei segaks une kvaliteeti.

 

Mikroharjumuste olulisus pikaajalise heaolu saavutamisel

Tihti võib tunduda, et suured muudatused on vajalikud, et oma elustiili parandada. Ent väikesed sammud võivad tegelikult olla palju tõhusamad ja pikaajaliselt jätkusuutlikumad. Proovi luua endale mikroharjumusi – väikeseid, kuid regulaarseid tegevusi, mis aitavad sul jõuda oma eesmärkideni ühe sammu kaupa. Näiteks võid alustada igapäevase jalutuskäiguga või lisada oma päeva mõned venitusharjutused. Need väikesed muudatused võivad aja jooksul suure erinevuse teha.

 

Kokkuvõte

Kiire elustiili juures on oluline leida tasakaal ja hoolitseda oma keha eest. Tervislik toitumine, regulaarne liikumine ja stressijuhtimine on võtmetähtsusega tervislike eluviiside säilitamisel. Teadlikud valikud ja väikesed muudatused igapäevastes harjumustes võivad teha suurt vahet sinu heaolu ja enesetunde osas. Hoolitse enda eest ja võta aega oma tervise prioriteediks seadmiseks, isegi kõige kiirematel päevadel.

Janika tegemistel saad silma peal hoida: 
https://sinutreener.ee/
https://www.instagram.com/sinutreener/
https://www.facebook.com/jansakas 

Ei jõua ära oodata järgmist podcasti osa?

Ühine Inspiraatorid Facebooki grupiga ja saad vaadata #õppimisneljapäevade live sessioone koos teiste inspiraatoritega kuu aega enne kui need podcastina välja tulevad. Samuti saad jooksvalt tekkivatele küsimustele ka kiirelt asjakohased vastused.

Liitu Inspiraatoritega: www.facebook.com/groups/inspiraatorid/ 

Inspiraatorid podcast

https://www.instagram.com/inspiraatorid/

 

Sigrit Säga

https://www.facebook.com/sigritsaga

https://www.instagram.com/sigrit.saga