Kas teadsid, et esinemishirm on üldiselt palju tugevam ja laialdasemalt levinud kui surmahirm? See väljendub igas inimeses erinevalt, selleks võib olla paanika, puterdamine, punastamine ja higistamine, kuid need ei ole kindlasti ainsad sümptomid. Hirm esinemise ees võib olla osaliselt põhjustatud meie ellujäämisinstinktist: kui põrume paljude inimeste ees, siis meid arvatakse grupist välja. See on küll üks osa sellest, aga pigem on see õpitud hirm: see võib olla ise läbi elatud või ka kellegi teise kogemuse põhjal.

Mida ei tohiks teha esinemishirmust üle saamiseks?

Hirmust jõuga läbi pressimine ja ennast väga ebamugavatesse situatsioonidesse panemine ei aita esinemises paremaks saada vaid võib olukorda hullemaks teha. Samuti ei ole lahenduseks ärevusrohtude võtmine või jõuga hirmu alla surumine enne esinemist. Sellega lihtsalt viivitad hirmu plahvatamist ja see ei aita sul areneda järgmiseks korraks paremaks.

Mida teha, et esinemishirmust üle saada?

Kiireid lahendusi suurtele probleemidele ei ole, siinkohal eriti selle pärast, et hirm on mõtteviisis kinni. Hirm on emotsioon ja emotsioone on võimalik kontrollida, kui neid mõistad ja sellest õpid. Emotsioonide tundmine on OK. Hirmu tundmine on OK. Läbi kukkumine on OK. Kui oled situatsioonis, kus tunned esinemisehirmu, siis jälgi, mis lugu sa räägid endale oma esinemishirmu kohta. Luba endal eksida ja luba endal tunda emotsioone, olgu need positiivsed või negatiivsed.

Tahad täpsemalt teada esinemisehirmust ja kuidas sellega toime tulla? Kuula podcasti ja saa teada!

Täida küsimustik ja osale kinkekaartide loosis: https://forms.gle/7PivpaQDng4zpZDVA