Hingamisharjutused võivad olla suurepärane viis kurnatusest taastumiseks ja tagasi energilisse seisundisse jõudmiseks. Sügava hingamise tehnikad võivad aidata kehal lõõgastuda ning taastada energia tasakaalu. Kui oled väsinud või kurnatud, keskendumine teadlikule ja sügavale hingamisele võib aidata stressi vähendada ning tuua kehasse rohkem hapnikku, suurendades seeläbi energiataset.
Hingamistehnikate olulisusest ja kasuteguritest räägib meile Heiki Tomson, kes on pikaajalise kogemusega sertifitseeritud teadliku hingamise terapeut.
Hingamistehnikad ja nende mõju kehale
Hingamine pole pelgalt rütm, vaid keerukas mehhanism, mis mõjutab meie keha toimimist sügavamal tasandil. Kui hingame sisse, rändab see õhk läbi nina, mõjutades kopsude tööd ja kaudselt ka elektroodide kaudu vaagnanärvini jõudes kogu meie organismi.
Keskendumine hingamisharjutustele suudab käivitada organismis jõu, mis avab ukse keha loomulikele tervendavatele võimetele. See on kui signaal kehale, mis käivitab enesehooldusmehhanismid ning võimaldab kehal võtta vastu vajalikke toitaineid ning lõdvestada lihaspingeid. Lisaks toob see esile keha ja meele seose, võimaldades meil kontrollida ja mõjutada oma keha reaktsioone teadliku hingamise abil.
Hingamisharjutuste tervendav mõju
Hingamisharjutused on nagu väike tervendav võlumeetod, mis suurendab meie kopsumahtu, vähendab kortisooli taset ning aitab kehast väljutada toksiine. See on võimas viis kurnatuse leevendamiseks ja energiataseme tõstmiseks.
Sügav ja teadlik hingamine nina kaudu võimaldab kehal paremini omastada hapnikku, mis omakorda elavdab meie rakke ja vähendab pingeid. Hingamine mõjutab une kvaliteeti ja lõdvestumist, pakkudes kehale sügavat puhkust. Samuti aitab see vabastada emotsionaalseid pingeid ning leida sisemist rahu. Need lihtsad, kuid tõhusad tehnikad on aitavad kaasa meie keha heaolu ja energia taastamisel.
Sümpaatiline ja parasümpaatiline närvisüsteem
Hingamisharjutuste sügavam mõju seisneb ka närvisüsteemi mõjutamises. Tihti domineerib sümpaatiline närvisüsteem, kui oleme sügavas keskendumises või keskendunud tööle pikki tunde. Kuid keha tegelikult vajab aeg-ajalt pausi, et lasta parasümpaatilisel närvisüsteemil ehk lõdvestumise ja taastumise süsteemil end aktiveerida. Hingamine on siin võtmesõnaks – see suudab viia meid sügavamale lõdvestusseisundisse, kus keha saab teha just seda, mida hetkel vajab.
Kuid muutus võib olla hirmutav. Keha hoiab kinni senistest reaktsioonidest, kuid teadlik hingamine avab ukse uutele võimalustele. Harjutuste kaudu võime õppida tundma oma keha ja mõista, mida see vajab. See on kui sild sümpaatilise ja parasümpaatilise närvisüsteemi vahel, võimaldades kehal vabastada blokeeringuid ning tuua esile loomulikud tervenemismehhanismid.
Tasakaalu leidmine hingamistehnikate abil
Hingamispraktika mõjutab keha keemilist tasakaalu, võimaldades sügavat hingamist, mis toob kaasa parema arteriaalse verevarustuse ja aitab kehal lõdvestuda. Sügav hingamine mõjutab nii emotsionaalset kui ka füüsilist tasakaalu, aidates luua pikaajalist keha vitaalsust.
Hingamisharjutused ei mõjuta vaid vahetult meeleseisundit, vaid omavad ka sügavat mõju närvisüsteemile ja aitavad vähendada stressi. Õige hingamine aitab kehal leida rahu ning parandab üldist enesetunnet.
Puhkused ja sirutamine
Päeva jooksul, eriti istuvat tööd tehes, tasub teha sirutusharjutusi ja väikesed hingamispause. See on suurepärane viis kurnatuse vähendamiseks ning keha heaolu suurendamiseks. Need lihtsad tegevused aitavad meil lõdvestuda ja taastuda, pakkudes vajalikku värskendust päeva keskel.
Teadlikkus enda seisundist ning puhkuseks aja võtmine on oluline. Kasulik on teha pause regulaarselt tööpäeva algusest peale, et energiatase püsiks, mitte alles siis kui tunneme ennast juba täiesti kurnatuna. Nendest hetkedest saavad võimsad vahendid kurnatuse vähendamisel ning närvisüsteemi tasakaalustamisel, võimaldades meil paremini keskenduda ja reageerida.
Energia taastamine pimedal ajal
Talvine pime aeg võib mõjutada meie energiataset märkimisväärselt. Päevavalguse vähenemine võib tekitada kehas ja meeles tuima tunde, vähendades loomulikku energiat ja motiveeritust. Selle aja jooksul võib tekkida unehäireid ja üldine meeleolu langus. Hingamistehnikad võimaldavad kehal ja meelel lõdvestuda parandades seeläbi energiataset. Regulaarne praktika leevendab talvist väsimust ja tuima enesetunnet, taastades keha ja meele vajaliku energiaga.
Hingamine meie igapäevaelus: Kontorist lavalahinguni
Hingamine ei ole piiratud üksnes meditatsiooniga, vaid võib toetada meie igapäevaelu eri valdkondades. Olgu selleks siis koosolek pingelises olukorras või ettevalmistus enne avalikku esinemist. Näiteks enne esinemist on hingamine suurepärane viis rahuneda ja viia närvisüsteem rahulikumasse olekusse. Näiteks tehniliste probleemide lahendamisel võivad need tehnikad olla kasulikud.
Praktiline hingamisharjutus
Pane silmad kinni, et mõte ei läheks uitama ja saaksid keskenduda
Suuna oma mõtted selle praktika peale ja mine täielikult sellesse protsessi sisse
Proovi täielikult lõdvestuda
Lase kõigil protsessidel juhutuda, mis tahavad juhtuda, ära pressi neile vastu (hääled ja liikumised)
Tee suu kaudu 4 kiiret sissehingamist ja 2 kiiret väljahingamist. Jätka seda kiires rütmis 1 minut ja 30 sekundit. (Minu ja Heikiga saad seda harjutust koos teha podcasti 37-ndast minutist alates)
Kokkuvõte
Hingamisharjutused on kättesaadavad kõigile, kes soovivad kiiresti taastuda kurnatusest. Hingamine on võti keha tasakaalu ja energilise seisundi saavutamiseks. Sinu keha suudab palju rohkemat, kui sa arvatagi oskad. Õige hingamine on vaid üks lihtne viis avastada keha tõelisi võimalusi ja luua ühendus sisemise energia ja tervenemisega.
Heiki tegemiste kohta leiad lähemalt
Teadliku hingamise e-raamatu esimene osa: https://drive.google.com/file/d/1dtY69eE59Ore_DK41Jx5rhi2rR-xLWkc/view?usp=sharing